Ako sa zúčastniť?

Na zúčastnenie nás prosím kontaktujte mailom, telefonicky alebo na našej Facebookovej stránke, aby sme pre Vás vedeli zabezpečiť stravu a poprípade i transport. Transport na hrad sa väčšinou dojednáva na sobotu ráno od reštaurácie Tomba v obci Hrádok (MAPA).

Kto sa môže zúčastniť?

Zúčastniť sa môže ktokoľvek od 18 do 80 rokov. Vzdelanie nehrá rolu a aj ľudia so slabšou fyzickou kondíciou sú vítaní, nakoľko tiež môžu hradu veľmi pomôcť. Podmienkou je len rešpektovať ľudí takých, akí sú aj keď nesúhlasia naše názory.

Čo je zabezpečené?

Zabezpečujeme stravu 3x denne, ubytovanie, prípadne transport na hrad z obce Hrádok, náradie a ochranné pomôcky. Ubytovanie je v kachľami vykurovanom priestore útulne. Kuchyňa je vybavená plynovým sporákom takže strava je varená. Počas leta je postavená aj poľná sprcha. WC je suché 60m pod hradom.

Čo si vziať?

Najdôležitejšie veci hradára:

1. spacák a karimatka – v letných mesiacoch sa dá spokojne spať v tenkých spacákoch, ale ak je teplota v noci už okolo 10 stupňov, doporučujeme hrubší.

2. čelovka – lampa s popruhom na hlavu. Hrad nie je osvetlený a ku veľa veciam treba dve ruky, takže čelovka je skvelá vec.

3. pevnú obuv – hrad je kamenistý a členky po celom dni dostávajú zabrať. Najlepšia je vibramová obuv nad členok, ktorá zviazaním zabraňuje vytknutiam, či prílišnému namáhaniu väzív.

4. pracovné oblečenie – dĺžka podľa počasia a druhu práce. Základ je, aby to bolo niečo, čo keď rozdriapete o klinec, vám nebude ľúto.

Ďalšie doporučené veci : hygienické veci, fľaša na vodu, krém na opaľovanie a na ruky, teplý variant oblečenia, ľahšia obuv na po-pracovný čas, koláče, fotoaparát…

Čo budem robiť?

Prevažne ide o nasledovné práce: 

pomoc pri kopaní počas archeologického výskumu (kopanie, nakladanie, sitovanie, fúrikovanie a podobne)

pomoc pri murárskych prácach (zbieranie a nosenie kameňa, miešanie malty, ťahanie kladky a podobne)

práca s drevom (podľa potreby, pílenie, sekanie, hoblovanie, vŕtanie, klincovanie a podobne). 

Všetko sú to jednoduché práce. Po čase sa však môžete vypracovať na stredovekého murára, tesára či pomocného technika archeologického výskumu.